Artık internet sitenize yapılan ziyaretlerin çoğunun mobil ziyaretçilerden oluştuğunu biliyor muydunuz? Mobil cihazlar dediğimizde, cep telefonu, tablet gibi cihazları kastediyoruz.

Peki mobil uyumlu websitesi nedir?

Cep telefonu ve tablette açıldığında, açtığınız cihazın ekranına göre otomatik boyutlanan web sitesine mobil uyumlu web sitesi diyebiliriz. Eğer web siteniz eski bir tarihte yapıldıysa mobil uyumlu olmama ihtimali yüksektir. Hatta yeni yapılan sitelerde de bazen bu konuya dikkat edilmemektedir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi internet ziyaretçelerinin çoğunun cep telefonları üzerinden geldiğini göz önünde bulundurursak artık mobil uyumlu demek yerine responsive tanımını kullanmak daha iyi olur. Responsive websitesi  duyarlı web sitesi demektir. Yani bilgisayar ekranı ve mobil cihazların tümüne uyumlu web sitesi demektir. Biliyorsunuz ki çok eskiden websitelerine sadece masaüstü bilgisayarlardan girilebiliyordu. Responsive web sitesi özel altyapısı sayesinde hangi cihazda açılırsa açılsın o cihazın boyutlarını otomatik olarak almaktadır.

Peki mobil uyumlu / responsive web sitesi neden önemlidir?

Sitenize cep telefonundan veya tabletten giren ziyaretçilerin sitenizi kolay kullanması ve sitenizi terk etmemesi, kaybolmaması için web sitenizin mobil uyumu olması çok önemlidir. Artık Google web sitenizin mobil uyumlu olmasına çok önem vermektedir. Bu yüzden arama motorlarında da üst sıralara çıkmak için web sitenizin mobil uyumlu olmasına dikkat edin. Unutmayın iyi bir responsive sitenin mobil uygulamaya ihtiyacı yoktur.

Siz de websitenizin mobil uyumluluğunu test etmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

E-posta: merhaba@espadabilisim.com